Більше 20 тис. рибин загинуло у Хоморі – чи вдасться побороти картонного «забруднювача»?

153
0

Довгий та доволі їдкий шлейф смороду тягнеться за рікою Хомора та Понінківською картонно-паперовою фабрикою. Проблему на загал знову винесли влітку 2017 року. Тоді мешканці села Першотравенськ Житомирської області блокували дорогу. Так намагалися достукатися до владної верхівки, адже із проблемою жили пліч-о-пліч на той час уже близько двох років. Нині на дворі 2019-й, і от 12 квітня – чергове екологічне лихо. Лише за 2 дні загинуло більше 20 тис. рибин. Тамтешній Рибоохоронний патруль підраховує збитки. Це більше 14 млн. грн…

Нині проблема у Житомирській області лише розростається і уже зачепила кілька прилеглих сіл. Дно водойми встелене білою клейкою речовиною, яка не розчиняється у воді.

Враховуючи юридичну сторону питання, лише чиновники Хмельницької області можуть повпливати на Понінківську фабрику. Ситуацію роз’яснюють місцеві екологи – здебільшого, у воду втрапляє крохмаль. Розкладаючись, він споживає кисень, якого і не вистачає рибі, від того й гине. Усі скиди носять систематичний характер, на що підприємство має відповідний дозвіл Державного агентства водного господарства. Проте, нормативів гранично допустимого скиду вона не дотримується.

За кілька років сумарна сума штрафів склала 25 тис. грн., що для картонного виробництва, відверто, не є суттєвою сумою. Очисні споруди на підприємстві також не можуть справитися зі своїм завданням, а радикальні заходи поки що не вживаються.

До того ж, минулого літа увагу на Понінківську біду звернули навіть мітингувальники на автівках, що до того фігурували лише у проблемах «євроблях». На відверту розмову покликали Вадима Лозового, який на той момент рівно місяць як був призначений головою ОДА. Його позиція тоді була неоднозначна, здавалося, хотів вгодити всім.

За час підготовки до сюжету Вадим Лозовий на зв’язок так і не вийшов. Напевне, і сказати немає чого. Адже, як зазначили житомирські чиновники, від нас надходить інформація, мовляв, усе під контролем.

До слова, саме закриття підприємства або скасування дозволу на водне користування, на думку Державної екологічної інспекції – єдиний вихід у цій ситуації. Нині направили відповідний лист до Державного агентства водного господарства щодо перегляду нормативних скидів для підприємства з урахуванням фактичного стану річки, а саме – обміління. Також шукають підтримки і у Феміді.

Нам здається, ця історія не закінчиться ще доволі довго. Залишається лише болюче – скільки має страждати наша природа та прості люди, поки не вдасться втихомирити одне недобросовісне підприємство?