Вугілля пахне грішми і чадним газом: як правоохоронці «накрили» одну точку з тисячі

993
0

Вугілля пахне грішми і чадним газом. Останні кілька років принесли на територію нашої області нову проблему – кустарне виробництво «чорного» золота, так ще називають деревне вугілля. Місцеві скоробагатьки, які хочуть усе й одразу, відчули, що «інвестиції» в такий бізнес здатні творити дива: рентабельність сягає 300 відсотків, а затрати мінімальні. Підпільні виробники так «начадили», що закривати очі на смердючу біду уже не має сил. Зрештою, й поліція відкрила очі. Почали з Чорного Острова… хоча ним і закінчили.

У чиї кишені дме чорний дим? 2 роки поспіль, влітку та восени, взимку та на весні наші журналісти натрапляли на нелегальні бочки, які «ховалися» на території нашої області. Від 16-го року і аж до тепер їх більшало на очах. Спитаєте, куди дивилися екологи та правоохоронці? Питання риторичне.

Примітивні за конструкцією печі для виробництва деревного вугілля димлять по всій Україні. Від Сум до Ужгорода, від Одеси до Житомира, від Волині до Миколаєва. В лісистих регіонах подейкують, що це третій за популярністю вид «чорного» бізнесу, після нелегального видобутку бурштину та незаконної заготівлі лісу. Витрати на обладнання низькі, сировинна база — куди не глянь — під ногами, попит на продукцію і її збут гарантовані. Останніми роками «вугільна» епідемія охопила й Хмельниччину, було навіть декілька антивугільних «повстань», як от в Яблунівці.

Цей бізнес – протизаконний з багатьох причин. У ньому, здебільшого, використовуються незаконні джерела сировини, зокрема — крадений ліс. Випалювальні агрегати і, власне, процес виробництва не сертифіковані, їх рівень небезпеки для довкілля не визначений. Працівники цього «пекла» офіційно не працевлаштовані.

Зазвичай, печі ховаються поблизу закинутих колгоспних ферм та на околицях сіл. Цикл випалювання партії вугілля триває до двох тижнів. Для старту виробництва потрібна лише бляшана піч, загорнута у скловату. Ціна цього «обладнання» — 5-7 тис. грн. «Загрози» ведення такого бізнесу — штраф у розмірі трошки більше 3 тисяч. Тонна ж деревного вугілля коштує 200 доларів.

І от перша за багато років «ластівка». У Хмельницькому районі поліцейські виявили підпільний цех із випалювання деревного вугілля. Гучний заголовок і разом з тим хороший показник для правоохоронців. Під час проведення обшуків у Чорному Острові поліцейські вилучили сировину, готову продукцію та бочки. Загальна вартість усього добра сягнула 600 тисяч гривень.

Обслуговували цей нехитрий «процес» кілька нелегально найнятих працівників за «готівку на руки». Звичайно, що кустарне виробництво не мало жодних дозвільних документів. Підприємство працювало на експорт. Робітники розповіли, що на заході їхнє вугілля користується великим попитом, бо є екологічно чистим — усі шкідливі смоли та інші домішки з нього випалювали тут.

Максимальне покарання за такі дії – обмеження волі на строк до 3 років. Ми ж додамо: законодавство будь-якої цивілізованої країни жорстко розділяє «брудне» і екологічне виробництво. Чисте має розміщуватися, щонайменше, за 300 м від житла, «брудне» — за 1 км. Українське законодавство поки що не сягнуло таких «висот», тому й коптять примітивні печі у людей та правоохоронців прямісінько під носом. Сподіваємося, що для останніх процес пішов, і на Чорному Острові вони не спиняться.