Другий шанс на реактор: Кабмін затвердив терміни і вартість добудови 3 та 4 енергоблоків на ХАЕС

638
0

Два блоки Хмельницької АЕС обійдуться Україні, щонайменше, в 4 мільярди доларів. Саме ж будівництво почнуть у наступному десятилітті. За заявами останніх кількох місяців, розбудова таки відбудеться, і це, мабуть, найбільший енергетичний проект нашої держави на найближчі роки. Як відомо, за задумом проектувальників, у Нетішині мали працювати 4 реактори. Нині збудовані 2. При цьому, будівництво 2 розпочали ще у 83 році, а через брак коштів змогли запустити тільки у 2004-му. Від очільників країни вже пролунали гучні заяви про завершення добудови Хмельницької АЕС до 2021 року, що дозволить підключити Україну до енергосистеми ЄС та постачати українську електроенергію до Польщі та Угорщини.

Для порівняння, однієї нашої ХАЕС було б достатньо для усієї енергетичної системи такої країни, як Ісландія. Перший енергоблок Хмельницької АЕС в грудні цього року мав би вже йти на «пенсію», але його не можуть відпустити. В середині грудня 2018 йому виповниться 30 років. А, отже, відповідно до правил, він має бути виведений з експлуатації. Однак, Міненерго хоче продовжити активний вік Нетішинського «старожила» і пропонує вжити заходів для його відновлення. До слова, в Україні вже працює вісім «атомних пенсіонерів».

Крім того, очільник станції поділився планами на грандіозне будівництво. На жаль, недобудовані енергоблоки стали заручниками сьогоднішньої політики, як і багато чого в нашій державі.

Водночас, в Україну продовжують надходити різні пропозиції від іноземних компаній, які готові взятися за справу. Ще з 2015 року тривають перемовини з чеською компанією «Skoda». У 2016 році, за словами українського міністра енергетики Ігоря Насаліка, свою зацікавленість проектом висловили канадські компанії та швейцарсько-нідерландська Vitol. У 2017 році до українського «Енергоатому» вже офіційно звернулася «Китайська національна ядерна корпорація», яка готова за рахунок кредитних коштів побудувати на ХАЕС два атомних реактори.

Місто-супутник ХАЕС на сьогодні має наймолодше населення в області. Середній вік його жителів ледь сягає 30 років. Майже такий же вік і перших двох енергоблоків. Термін експлуатації 3 та 4 енергоблоків, якщо їх побудують, сягатиме півстоліття.