Убивчий ворог поселяється на деревах Хмельниччини: лісівники знають, як здолати короїда

754
0

Короїд – вирок чи хвороба, яку можливо подолати? Над цим питанням замислювались вчені всього світу, дійшла черга і до нас. Комахи, які нищать десятки гектарів лісу, надшвидкими темпами рухаються Хмельниччиною, і зупинити їх спеціальною обробкою неможливо, вихід лише один: пустити вражені дерева  «під сокиру».

Вперше короїда на Хмельниччині помітили в 2014-му. Тоді він був всього 1% від усіх шкідників, та вже за 6 років це число зросло до 70-ти. Науковці впевнені: сприяє такому поширенню глобальне потепління. Адже сумарна кількість температур, необхідних для життя комах,  у наших краях стала чи не найсприятливішою.

«Опрацьовують» дерево зверху донизу. Верхівку сосни захоплює короїд верхівковий, середню частину вражає лубоїд, а у нижньому стовбурі рослини оселяється шестизубий короїд. Таке «шкідникове тріо» не залишає дереву шансів на порятунок.

Пошкодження видно неозброєним оком. Коли шкідник поселяється на дереві, рослина починає всихати на очах. Із 60-тирічних сосен, котрі мають ще живий стовбур, осипаються сухі голки. З  висоти пташиного польоту картина просто жахлива: між зеленими насадженнями – десятки гектарів сухостою. Убивчий ворог поселяється під корою не один… його слідами йде грибок, так звана «синява» – цей діагноз невиліковний для дерева; воно гине за лічені тижні.

Ніяка «хімія» не допомагає. Із власного досвіду, та й з практики країн світу, з’ясовано: короїда можна подолати лише зрубавши дерево. Але тут лісівникам на заваді стає закон, а саме «Сезон тиші». Згідно з цими правилами, у період масового розмноження диких тварин, тобто з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму. Це означає, що у сторожів лісу в боротьбі з вбивчими жуками просто зв’язані руки.

Рятувати зелених оперативно. Щодня лісівники Славуцького лісгоспу знаходять все нові і нові місця ураження. Прочісуючи ліс, спостерігають, що межі сухостою збільшуються. Дерева вносять в список санітарної рубки… натомість на місце зрубів готують нове покоління.

Славутські ліси – візитівка району. Мальовничий край зазнав біди, і  його необхідно негайно рятувати. Тож які методи збираються застосувати, аби витягати зелені насадження з пастки? Про це розповімо Вам детальніше у спеціальному випуску вже зовсім скоро.