Унікальна фортеця Меджибожа: скарб, який вдалося зберегти

462
0

Наш Меджибіж є одним з найдавніших подільських місць. В 13 столітті місто належало до Болохівської землі, проте з часом встигло побувати і під владою литовських князів, і під польськими магнатами, і під рукою російських царів. Сучасний Меджибіж відомий передусім своїм минулим: в ньому створено Державний історико-культурний заповідник, головною архітектурною прикрасою якого є фортеця. Свого часу вона гордо іменувалася Білим лебедем. Сьогодні місцеві історики тихцем називають її «матрьошкою».

Місто у різний час належало різним знатним родинам. Майже два століття ним керували магнати Сенявські – завдяки одному з них місто отримало ту саму ренесансну фортецю. У 26-му році естафету підхопила родина Чарторийських, яка взялася оновлювати і перебудовувати комплекс під свою резиденцію.

Барельєфи палацу князів Сенявських пережили татарські навали, козацькі війни, вціліли у вирі Другої світової війни, але не витримали жорстоких сучасних реалій. Дотепер палацовий комплекс Сенявських-Чарторийських спонукає до активних досліджень, які ведуть до Угорщини, Словаччини і навіть Італії. Наприклад, зовсім нещодавно з’ясувалося, що Меджибізький палац має близнюка – палац Петера Фейгеля у Словаччині.

Нині палац Сенявський – на фініші. Маємо на увазі вистраждану реставрацію. Цього року має скінчитися перший етап відновлення найскладнішої і найцікавішої частини Меджибізької фортеці, до недавнього часу і найбільш зруйнованої.

Що встигли зробити за понад рік! Вже відновлено палацову стіну, яка розсипалася на друзки ще у далекому 14-му. Цей етап є початком реального відродження унікального об’єкту. Нарешті зробили й дах. Під час робіт археологи натикаються на справжні скарби. Це і старовинні ядра; можливо, саме гармати замкового арсеналу стріляли із них.

Колись пам’ятку архітектури розбирали на будівництво корівників і доріг у районі. Загалом, реставрації палац не знав аж півстоліття. Грошей на латання тріщин у заповіднику не було, наплив туристів за останні роки різко впав, хоча від селища Меджибіж до Хмельницького якихось 30 кілометрів. За попередні два роки з обласної скарбниці на проектувальні та реставраційні роботи у Меджибізькій фортеці виділили майже 8 мільйонів. Це мало визнають у заповіднику, проте дуже вірять, що за 5 років ми зможемо відвідати повністю відреставрований палац Сенявських з відновленими інтер’єрами.