Час сіяти газони! Селяни поженуть свою худобу під адміністрацю

2568
0

Це відео місцеві активісти фільмували на телефони. Вони повибігали на поле одразу, як почули гуркіт техніки. На кадрах представники господарства із дуже милозвучною назвою ТОВ «Зоряний світанок» заходилися господарювати на пасовищі.

«Сарафанне радіо» із швидкістю світла рознесло по усій окрузі лиху звістку про загарбників. Селяни згуртувалися, стали стіною і не дали розорати пасовище. Хоча добре знають – це не перша ходка, «набіги» будуть ще і ще, бо як виявилося, «Зоряний світанок» має договір оренди.

«Оборудка», чи інакше підписання договору оренди відбулося у стінах РДА. Так 45 гектарів на 10 років одним помахом пера, тобто за підписом очільниці адміністрації Ірини Матлаєвої, потрапило у дбайливі руки господарства. Староста села на камеру заперечує. Мовляв, ця земля спільного користування, а відтак не запитати у простих людей дозволу права не мав ніхто.

Нам вдалося отримати на руки цікавий документ. Це розпорядження про затвердження техдокументації із землеустрою та передачі земельних ділянок в оренду. Мова про незатребувані паї. 2 пунктом  чорним по білому НАДАТИ ТОВ «ЗОРЯНИЙ СВІТАНОК» земельні ділянки із земель спільної сумісної власності. Голосували ЗА це семеро із семи присутніх. Під документом – підписи. Серед них ХАВХУН, очільниця району, і МАТЛАЄВА, керівниця РДА. Є тут підписи і працівників селищної ради.

Земля, на якій стоїмо, для цих людей надважлива. І це не просто гучні слова. Тут вони роками, відколи розвалився колгосп, випасають худобу. Це єдиний спосіб заробітку у Вербці. Втратити його не можуть, бо за що тоді житимуть?

Обурені зухвалою поведінкою фермера, та і, власне, мовчанням адміністрації, люди не приховують емоцій, щедро посипають критикою очільницю Ірину Матлаєву. То вже як потрібно було втратити совість?

Розібратися із конфліктом обіцяють у селищній раді. Від РДА до неї рукою подати, тому гріх було не заглянути до установи. Землевпорядник саме приймав ініціативну групу із Вербки. Питання у них на етапі вивчення. Чому ж пасовище не було оформлене офіційно як пасовище? Знизують плечима. Напевне, то люди винні? Про розпорядження, яке ми Вам щойно показували,  – ні слова.

А от зустрітися головою РДА виявилося не так вже й просто. В адміністрації того дня було тихо, аж лячно… аж мороз шкірою. В коридорах – жодної живої душі. Це не дивно – усі гуртом чкурнули зустрічати Петра Порошенка. Тож про конфлікт у звичайному селі, напевне, мало хто чув та знає.

Наступного дня нам щастить більше. Обласні депутати правлять сесію, паралельно вона відбувається і у Летичівській селищні раді. Ірина Матлаєва робить кілька невдалих спроб обійти незручне питання. Мовляв, земельний конфлікт вивчають, а деталей не знають. Ми не здаємося, показуємо документи. Чиновниця врешті прозріває і дещо пригадує.

Питаємо далі, що то за фірма. І от знову невдача та втрата пам’яті. Потрібно їхати до району та підіймати стоси паперів, щоб відповісти на наше питання.

Ситуація кепська. На нашій пам’яті, із поєдинку «селянин-влада-орендар» на коліна ставили завжди селянина. На практиці – владнати ситуацію можна у суді. Хіба домовлятися. Це спробували зробити на сесії селищної ради. Як результат, договір оренди ТОВ «Зоряний світанок» призупинили до кращих часів.

Проблема із випасом корів не нова, щороку вона загострюється до неможливості. Географія її дуже широка, від сільради до сільради. Свавілля місцевих чиновників часто обертається селянськими бунтами. Це фактично ще один випадок беззаконня, який добре ілюструє загальну атмосферу вседозволеності на ввірених їм вотчинах. Напевне, звикли себе вважати великими людьми із печаткою у кишені, яку ніхто і ніколи не відбере. Ми ж певні – наш матеріал стане приводом для керівництва держгеокадастру розібратися, хто у цій ситуації пішов проти совісті та людей.

Сесія держгеокадаст А ми тим часом, готуємо до ефіру Аграрний патруль, щоб розповісти, чим скінчилася ця історія…