Що ховає центр міста під шаром ґрунту: «Невідомий Проскурів» розповість про колишні міські цвинтарі

1089
0

Камянецька, 50. Стара хрущівка, поруч – точнісінько така  ж, добре знана у місті як «будинок художника». У дворі красується пам’ятник барону Мюнхаузену, яких у Європі усього декілька. Та окрім туристів й істориків, місцина вабить сюди ще й безхатьків, любителів оковитої та забіяк. То нічні розбірки компанії напідпитку, то стрілянина під вікнами, часті крадіжки, трощення вікон та ламп у під’їздах, а не так давно у одній з цих багатоповерхівок  навіть спалахував підвал. Отак потроху неприємні збіги обставин відбирають славу у колись відомої туристичної мекки. Вірите чи ні, а пояснення тому є, і цілком конкретне. Принаймні, у цьому впевнені люди з надможливостями.

Колись у Проскурові існувало кілька кладовищ: єврейське та християнське. Місця їхнього розташування вдалось дізнатись завдяки найдавнішому генплану Проскурова, датованому ще 1820 роком. Перехрестя Свободи та Водопровідної, будинок художника у центрі, Покровський собор на Кам’янецькій, старе кладовище за залізницею, єврейське на Толстого та навіть частково парк імені Шевченка. А там, де нині Хмельницьководоканал, за свідченнями корінних містян, колись було масове захоронення померлих від тифу та холери.  То як так трапилось, що  практично увесь центр міста збудований на колишніх захороненнях?

Втім, така доля спіткала не лише Хмельницький. Виявляється, більшість центральних частин великих міст України забудовані на кістках. А де знаходиться ваш будинок? Дивіться більше вже цієї неділі о 20-ій.