Те, що залишилося від ядерного потенціалу Поділля: дивіться незабаром у “Невідомому Проскурові”

582
0

Те, чим одні пишаються, та згадують із ностальгією, інші ж воліють забути назавжди. Період так званої «гонки озброєнь» та часу «Холодної війни», яка з середини минулого сторіччя розгорілась між СРСР та США, залишили свій слід і на Поділлі. Екскурс у минуле та власне розслідування провела команда нашого телепроекту «Невідромий Проскурів». Ось це людина, яка знає про «гонку озброєнь» та «холодну війну» з власного досвіду, Олександр Мифодійович Зобкало, нині ветеран та шанована людина серед військових, а у минулому – командир групи пуску, заступник командира чергових військ, у цьому кріслі у пусковому командному пункті не один рік відбував свою службу. Досі пригадує як жахався від однієї лише думки про те, що за мить може пролунати дзвінок від головного командування і власноруч доведеться вирішувати долю тисяч людей, хай навіть на іншому кінці планети.

11-й відсік уніфікованого командного пункту ракетного полку стратегічного призначення – нині звичайний музейний експонат 15 гарнізонного будинку офіцерів у Ракове. Колись – надважливий стратегічний об’єкт.

З початку 50-х років минулого сторіччя у США та Радянському союзі розпочалась безпрецедентна кампанія з нарощування ядерно-ракетних комплексів. Відтак, майже 40 років Хмельницький тримав статус надважливого військово-стратегічного пункту. Саме тут дислокувалась 19 ракетна дивізія, а наші військові всього за кілька хвилин могли запустити в повітря ядерну крилату смерть, яка вщент би знищила ледь не пів планети.

Дальність польоту ядерних ракет, які розміщувались у ракетних шахтах поблизу чи не кожного третього села на Поділлі, сягала від 2 до 4,5 тисяч кілометрів. Потужність – до 2 мегатонн. Місця, де розміщувались ракетні шахти, були надзвичайною таємницею. Навіть ракетні полки маскували під авіаційні частини.

Вже у 1965-му почалось переоснащення та підготовка до прийняття на озброєння нової міжконтинентальної ракети УР -100. Ця модель вже мала дальність польоту понад 10 тисяч кілометрів, а час для її запуску не перевищував усього 3 хвилин. На розпадом СРСР надпотужний ядерний щит регіону канув у вічність, та його відголоски відчутні й донині. Дивіться вже наступної неділі, 28 жовтня, спецпроект 33 каналу «Невідомий Проскурів». Ми покажемо історію без купюр.