Громада проти аграріїв: люди покликали представників Компанії “Кернел” на перемовини

605
0

Підприємство «Енселко Агро», що входить до складу компанії Кернел, уже багато років обробляє землі у більш ніж 900 українських селах, в тому числі й на Хмельниччині. Працює Компанія і на Кам’янеччини. Півтора роки тому тут утворилася Слобідсько-Кульчієвецька об’єднана територіальна громада, і саме з того часу, з приходом нового керівництва, на адресу цих аграріїв посипалися звинувачення. Зокрема, люди стверджують, що у період обробки полів препаратами почуваються зле та хворіють. А Компанія, ніби, ігнорує їхні звернення, розбиває важкими автомобілями дорогу, забруднює повітря і водойми. Тож якою насправді є ситуація?

Для того, аби вирішити наболілі питання, голова громади Руслан Нестеров разом із активісткою Вікторією Кохановською гучно оголосили про збори, де і мали би обговорити усі нюанси у співпраці із підприємством «Енеслко Агро» (Кернел). Першу зустріч, на якій нам вдалося побувати, організували у Баговиці. Тут, хоч і у маленькому приміщенні, людей зібралося вдосталь. Запросили сюди і представників Компанії. До зборів підготувалися відповідально: навіть розробили порядок денний із 5 пунктами.Проте, уже за годину після початку сходини стали схожими радше на балаган, аніж на мирне вирішення конфлікту.

На зібранні конструктивного діалогу побудувати не вдалося. Збори більше нагадували середньовічне судове засідання, коли сторону звинувачення «закидали» претензіями, а права на слово «відповідачу» не давали. Будь-яка спроба менеджерів Компанії пояснити хоч щось обривалася гучними криками. Найгучнішою стала Кам’янець-Подільська активістка Вікторія Кохановська. Та поміж галасом таки народжувалася істина. Головний акцент був на високому рівні захворюваності людей через препарати, якими обробляють поля. Лікар Борис Володимирович зауважив, що у квітні до нього звернулося 15 громадян, переважно це мешканці села Тарасівка, із однаковими симптомами, які схожі на кропив’янку та алергію. І, звісно, «грішать» саме на хімікати. Та є одне АЛЕ: аналізів, які могли би це підтвердити, не було проведено. Все будується лише на припущеннях.

Щодо незаконного користування водою: представник «Кернела» власним підписом завірив документи про дозвіл використання природних ресурсів. Хоча організатори зустрічі, голова ОТГ та активістка, незважаючи на доводи, все одно продовжували стверджувати, що це все неправда і людей намагаються ввести в оману. Неможливо стверджувати, що присутні мешканці села Баговиця були одноголосно згідні з цими гаслами, а відтак виступали проти Компанії-орендаря. Не дочекавшись кінця засідання, громадяни почали покидати залу, не почувши відповідей на власні питання. А ось з приводу соціальної угоди Анатолій Лисенко, заступник директора підприємства «Енеслко Агро» (Кернел) каже, готові йти на зустріч громаді. Всі соціальні ініціативи агропідприємства Компанії реалізовують через спеціально створений Благодійний Фонд «Разом з Кернел». Оплати тут відбуваються відкрито та прозоро. До речі, нещодавно фонд цієї Компанії став переможцем національного конкурсу «Благодійна Україна». А торік для розвитку підопічних сільських територій Кернел направив 43 млн грн.

Зауважимо, на території ОТГ ще й інші агровиробники, їх вистачає, а більша частина техніки «Кернел» – не брендована. То чому ж усе «каміння» летить лише в один бік?

Дійти до висновку так і не вдалося. Конструктивний діалог не склався, право голосу було лише у організаторів зборів. І навіть попри прохання людей дати змогу висловитися Компанії – до них не прислухалися. Єдині, хто залишився задоволеними – це самі організатори зустрічі. Але попри звинувачення останніх – Кернел залишається єдиною Компанією-орендарем, що працює відкрито та йде на зустріч громаді. Бо ці аграрії не проігнорували збори сіл, а з’явилися сюди із всіма сертифікатами, дозволами, були готові спілкуватися та спільно знаходити консенсус.