Чи почують у Сатанові прохання людей “прикрити” базар на кістках?

Чи почують у Сатанові прохання людей “прикрити” базар на кістках?

1377
0

Подільське містечко Сатанів стало фіналістом конкурсу «7 чудес України» потрапивши до 20-ки. Інтернет-голосування за найкраще місто триватиме до 25 вересня. Сімку переможців оголосять у День туризму. І поки українці віддають свої голоси, місцеві благають “прикрити” базар, який “прописався” поруч синагоги.

Містечко Сатанів – єдиний представник Хмельницької області, який може стати українським “чудом”. 16 вересня столичний десант на чолі з Миколою Томенком відвідав нашу подільську Швейцарію, аби на власні очі побачити рай для душі та тіла. Ініціатора акції водили мальовничою місцевістю, показали культові споруди, дали напитися цілющої води і розповіли про свою головну біду – базар на кістках.

На мить повернемося в історію. Війна не перешкодила єврейській общині оселитися в містечку. Тут збудовано 14 синагог, одна з яких офіційно вважається найдавнішою у Східній Європі. Також у Сатанові є древнє кладовище та Базарна площа – свідок справжніх жахіть.

Ця площа стала могилою для майже тисячі людей. Біля 300 євреїв заштовхали у підвали і живцем замурували. Кілька днів люди повільно вмирали, а жахливий стогін доносився звідусіль. Цілі родини, жінки та діти.  Що жахає найбільше – тепер на цьому місці “прописалася” торговиця.

Громада містечка вирішила облаштувати тут Сквер пам’яті жертв Другої світової війни. Але частково земельна ділянка за адресою Базарна, 13 знаходиться в оренді ТОВ «Подільська інвестиційна компанія». Місцева влада запропонувала підприємцеві поступитися та облаштувати свій базар в іншому місці. Він не погодився, і досі оскаржує рішення Сатанівської селищної ради у судах. Наступна інстанція – апеляція – вже у Рівненському суді.

Профільне управління за ситуацією слідкує, однак і в них руки зв’язані.

Достукатися до здорового глузду директора базару не вдалося ні владі, ні журналістам. Очевидно, пана не хвилює, що його бізнес процвітає на могилах.

Під час презентації містечка Сатанів, що на Хмельниччині, як одного із фіналістів акції «7 чудес України» мешканці звернулись до Миколи Томенка. Мовляв, бізнесу на людських кістках не має бути. І от що він сказав:

«Як голова оргкомітету акції «7 чудес України» і як громадський діяч, я хотів би привернути увагу до цього питання. Адже звичайна людяність, історична пам’ять та пошанування закатованих жертв Другої світової війни, на моє глибоке переконання, набагато важливіші за торгівлю пиріжками на кістках людей. Для цього можна знайти інше місце, а тут треба дати нарешті можливість громадськості вшанувати жертв Голокосту, влаштувавши на місці масового поховання парк Пам’яті»

Голова оргкомітету сподівається, що судді захистять не інтереси базарного бізнесу, а пам’ять закатованих жертв війни й репресій.

Тим часом, мешканці Сатанова зібрали вже біля 1000 підписів на підтримку рішення місцевої влади щодо продовження проведення пошукових робіт з дослідження масового знищення мирних громадян, облаштування скверу та встановлення пам’ятного знаку.